Sıkça Sorulan Sorular

 • Merhaba,

  “Online Faktoring” i kullanılabilmeniz için müşterilerimiz tarafından belirlenen şirket yetkilileri adına kullanıcı tanımı talep etmeniz gerekiyor. Size iletilen bilgiler doğrultusunda da Login ekranından kullanıcı adı ve parola ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Tanımlamış olduğunuz cep telefonuna gönderilecek olan doğrulama kodunun sisteme girerek Faktoring işlemlerine başlayabilirsiniz.
 • Merhaba,

  Çek, senet, açık vadeli hesap faturalarınıza ait işlem taleplerinizi www.tebfaktoring.com.tr adresinde Hızlı Başvur bölümünden iletebilirsiniz. Belge ekleme sırasında Belge Tipi, Kullandırım Tipi veya Döviz Tipi seçeneklerinden uygun olanı seçip belgelerinizin girişlerini yapmanız mümkün.

  Girişleri tamamlanıp, kaydedilip onaylandığında sisteme girişiniz TEB Faktoring’e iletilir. TEB Faktoring’e gönderdiğiniz işlem kayıtlarınızı Başvurularım ekranından takip edebilirsiniz.
 • Merhaba,

  Faktoring hizmetleri 3 ana gruba ayrılır.

  Garanti Hizmeti: Açık hesap (mal mukabili) çalışılan işlemlerde alıcı firmanın acze veya ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda alıcı firmaya tanınan limitler dahilinde sağlanan garanti işlemidir. Bu hizmet ancak gayrikabili rücu işlemlerde uygulanabilir.

  Tahsilat Hizmeti ve Yönetimi: Alacaklar, temlik yoluyla faktoring şirketine geçtiği için tahsilat işlemleri faktoring şirketi aracılığıyla yapılır. Böylece faktoring şirketi alacak yönetimini de üstlenmiş olur.

  Finansman Hizmeti: Vadesinden önce limit dahilindeki alacakların belli bir ön ödeme oranı üzerinden satıcı firmaya faktoring şirketi tarafından ödenmesidir.
 • Merhaba,

  Mal ve/veya hizmet üreten ve satan tüzel kişilikler faktoring hizmetlerinden faydalanabilir.
 • Merhaba,

  Tabii, finansman fonksiyonundan yararlanmadan sadece tahsilat ve alacak yönetimi ve/veya garanti fonksiyonlarından yararlanabilirsiniz.
 • Merhaba,

  Satıcı açısından;Güvenli Satış

  Tahsilatta Destek

  Ucuz ve Esnek Finansman İmkanı

  Alıcı açısından ise;Açık Hesap Alım İmkanı

  Vadeli Alım İmkanı sunar.
 • Merhaba,

  TEB Faktoring'i tercih ettiğinizde mali yapısı güçlü bir kurumla çalışırsınız. Bunun yanı sıra;

  Uzun soluklu bir iş birliğine taraf olursunuz.

  Yaygın TEB şube ağının kolaylıklarından faydalanırsınız.

  TEB Faktoring'in güçlü mali yapısı sayesinde uygun fon maliyetleri ile çalışma olanağı bulabilirsiniz.

  Deneyimli ve geniş TEB Faktoring kadrosundan kaliteli ve hızlı hizmet alırsınız.
 • Merhaba,

  Alıcı ile satıcının aynı ülke sınırları içinde yer aldığı ticaretten doğan alacakların faktor edildiği işlemlerdir.
 • Merhaba,

  Alıcı ile satıcının ayrı ülkelerde olduğu ve dış ticaret tanımına giren işlemlerdir. Genelde muhabir faktor ağı yardımıyla iki faktorce hizmet verilir.
 • Merhaba,

  Alıcının, satıcının faktoring şirketiyle imzaladığı faktoring sözleşmesi kapsamında tarafına düzenlediği faturaları faktor'e devrettiğini bilmediği faktoring türüdür.
 • Merhaba,

  Alıcının, satıcının faktoring şirketi müşterisi olduğunu bildiği ve vadede fatura bedellerini satıcı yerine faktor'e yaptığı işlem türüdür.
 • Merhaba,

  Alıcının ödeme yapamama riskinin faktor tarafından üstlenildiği durumdur.
 • Merhaba,

  Alıcının ödeme yapamama riskinin satıcıda olduğu durumdur.
 • Merhaba,

  Senet karşılığı banka kredilerinde, senetler kullandırılan kredinin teminatını oluşturur ve bilançonun aktifinde senetli alacaklar içinde izlenmeye devam edilir. Bunun karşılığında kullanılan kredi de pasifte mali borçlar içinde gösterilir. Oysa faktoring işlemlerinde senet faturayla ilişkili olarak doğrudan alacağı temsil eder. Devredilen alacak tutarı bilançoda senetli alacaklardan çıkartılarak nakde dönüştürülür ve mali borçlar içinde gösterilmez.
 • Merhaba,

  Ne yazık ki sizlere bu konuda yardımcı olamamaktayız. Mevzuata göre faktoringe konu edilecek alacakların fatura veya benzeri bir belgeye dayalı olmaları gerekmektedir.

Faktoring işlemleri mobil uygulamamız ile artık daha hızlı.

TEB Faktoring uygulamamızı indir, çek görüntüsünü hızlı ve kolayca paylaş, dakikalar içinde ihtiyacın olan nakde ulaş

Teb Faktoring Mobil Uygulamasını indir

Uygulamayı indirmek için kare kodu telefonunun kamerasına okut.